2010’da ana hedefimiz yeni hocalar çıkartmak olmalı!

Ara 24 2009 Published by under 7. Sayı

Dr. Yavuz Dizdar

Bilmem farkında mısınız, İstanbul Üniversitesi’nde gerçek hocaların sayısı giderek azalmaya yüz tuttu. Çünkü hocalık sanatçılık gibidir, onu siz ya da meslektaşınız kendinize atfedemez, üçüncü şahısların, daha doğrusu toplumun bunu onaylaması gereklidir. İstanbul Üniversitesi’nin özellikle tıp fakülteleri var olanlara yeni hocalar eklemekte zorlanıyorlar. Bir Türkan Saylan, bir Güngör Ertem, bir Yavuz Bozfakıoğlu daha çıkaramıyoruz. Bu nedenle 2010’da hedefimiz yeni hocalar çıkartılması olmalıdır, üstelik insan kaynaklarımız bunun için tamamen yeterlidir ve bu aşamada yaş ve kadro sınırı da yoktur.

 Genç ve pırıl pırıl adaylarımız var, “hoca ışıltısı” taşımaktalar. Gelişimlerinin profesörlük dahil bu aşamasından sonra ya “hocalığa kanat açacaklar” ya körelip vasatlaşacaklar. Kendilerini tanıtmaları gereksiz, biz onları zaten biliyoruz; ama en büyük rakipleri olan “egolarını” kendi başlarına alt etmek zorundalar. Hoca ışıltısı taşıyan arkadaşlarımızın bir kısmı Nişantaşı uç beyliklerindeki rotasyonlarını sürdürüyorlar, bir kısmı fakülte sınırlarında iş yüküyle boğuşmakta. Nişantaşı Osmanlı’nın av ve atış mahallidir, binalar dikileli beri orada keklik değil hasta avlansa bile amaç hala aynıdır. Bu durumun aşırıya kaçması bize gelmez, çünkü burası sonradan olma değil, anadan doğma tıp fakültesidir. O nedenle artık “hoca olmaya durmak” isteyenler, zamanı geldiğini düşünüyorlarsa fakülte sınırlarına geri dönmek durumundalar.

 İstanbul Üniversitesi bir kor ateştir, derinden yanar. Siz bakmayın üzerinde kül biriktiğine, bir derin nefes alır üflersiniz, küller uçar, kor ortaya çıkar. Bizim yapmaya çalıştığımız da sadece budur, ateşin harlanması için. Hocalar ise korun kendisidir, zaten onlar yanar, ama aynı zamanda ışırlar karanlığa.

 Ve kural hiç değişmez, sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak nasıl döner karanlıklar aydınlığa!

 Mutlu yıllar İstanbul Üniversitesi!

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın