Bilinç, duyarlılık ve çaba gerektirir.

May 09 2008 Published by under 1. Sayı

Dr. Yavuz Dizdar

İçerisinde bulunduğumuz yoğun koşuşturma, çoğu kez birbirimizden haberdar olmamızı bile olanaksız kılıyor. İşte Fakülte dergisini, günümüzün büyük bölümünü geçirdiğimiz fakültelerimizdeki iletişimi güçlendirmek ve geleceğe not düşmek amacıyla hazırladık. Çok büyük bir alana yayılan ve binlerce kişinin çalıştığı bu kurumda, hangi bölüm çalışma alanında neler yapmakta, hangi bölümde hangi yenilikler yaşanmakta, size bu dergi kapsamında sunmaya çalışacağız.

İstanbul Üniversitesi Türkiye’nin en köklü ve en büyük kurumlarından biridir. Üniversitemiz doğrudan ve dolaylı olarak Türkiye’nin geleceğine çok önemli katkılarda bulunmaktadır. İki büyük tıp fakültesi yalnızca İstanbul’un değil, Türkiye’nin en büyük sağlık kurumlarını oluştururken, bu fakültelerden yetişen öğrenciler, geleceğin sağlık güvencesini yaratmaktadır. Dahası İstanbul Üniversitesi’nin yetiştirdiği bilimsel güç, daha aydınlık bir geleceğin de temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle Fakülte dergisi sadece tıp alanına kısıtlı kalmayacak, özellikle ortak proje yaratılabilmesi amacıyla diğer fakültelerden de haberler iletecek.

İlk sayının temel bilimsel konusunu aşılar oluşturuyor. Yenilikçi düşünce kavramını ve insan yaşamına olan katkılarını özellikle aşı ve ilaç çerçevesinde irdeleyeceğiz. Bu sayıyla birlikte, yaklaşmakta olan rektörlük seçimlerini de özellikle mercek altına alacağız. Bu kutsal ve bir o kadar da zor görevi Rektörümüz Prof. Dr. Mesut Parlak’tan devralmak özverisiyle yola çıkan adayların, “özverinin gerekliliklerini de” bildiklerine inanıyor ve başarılar diliyoruz.

Fakülte dergisi kapsamında çalışma arkadaşlarımızın yazdığı yazılara da yer vereceğiz, böylelikle öğretim görevlisi arkadaşlarımızın en az bilimsel uğraşları kadar başarıyla yürüttükleri diğer çalışmalarını da size ulaştırmış olacağız. Özellikle vurgulamak isteriz ki, sayfalarımız herkese açıktır, bize e-posta aracılığıyla ulaşabilir, önerilerinizi, haber yapılmasını istediğiniz gelişmeleri ve doğrudan katkılarınızı iletebilirsiniz. Destek olan herkese içtenlikle teşekkür ederiz.

Unutmayın, bilinç duyarlılık ve çaba gerektirir. Aydınlık hep üniversiteden yükselir!

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın