“Diyabeti Yaşıyoruz” yarışmasında birbirinden güzel eserler yarıştı

Oca 16 2011 Published by under 9. Sayı, Tüm Sayılar

Diyabet hastaları eserleriyle iz bıraktı


Türkiye Diyabet Vakfı, Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği ve Diyabetle Yaşam

Derneği işbirliği ve Lilly İlaç desteği ile diyabet hakkında farkındalık yaratmak ve dünya çapında diyabetten etkilenen kişileri bir aragetirmek amacıyla düzenlenen uluslararası “Diyabet’i Yaşıyoruz” yarışmasının ödül töreni İstanbul’da yapıldı. Törene jüri üyeleri yazar Yaşar Kemal, fotoğraf sanatçısı Ara Güler ve ressam Mehmet Güleryüz katıldı.

Türkiye Diyabet Vakfı, Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği ve Diyabetle Yaşam Derneği işbirliği ve Lilly İlaç desteği ile ikincisi düzenlenen “Diyabet’i Yaşıyoruz” yarışmasının ödül töreni ve sergisi İstanbul’da yapıldı. Diyabet hastaları ve yakınlarının diyabetle yaşamda karşılaştıkları zorlukları ve bu hastalığa karşı kazandıkları zaferleri sanatsal yaratıcılıkları ile anlattıkları “Diyabet’i Yaşıyoruz” yarışmasıyla, dünya çapında diyabet hakkında farkındalık yaratmak ve hastalar arası iletişimi güçlendirmek amaçlandı. Yarışmaya katılan eserler kompozisyon, şiir, fotoğraf ve resim kategorileri ile 18 yaş altı ve üzeri olmak üzere iki yaş grubunda değerlendirildi. Türkiye’nin dört bir yanından katılarak dereceye giren yarışmacılar ve ailelerinin yer aldığı törende, kazananlara ödülleri değerli sanatçılar Yaşar Kemal, Ara Güler ve Mehmet Güleryüz tarafından takdim edildi. Törene katılanlar ayrıca, “Diyabet’i Yaşıyoruz” yarışmasının eserlerinden oluşan sergiyi de gezdiler.

Diyabeti Yaşıyoruz

Lilly, Uluslararası Diyabet Federasyonu ve Uluslararası Pediatrik ve Adolesan Diyabet Derneği’nin ortak girişimiyle hayata geçirilen “Diyabet’i Yaşıyoruz” adlı uluslararası yarışma, her yaştan diyabet hastası ve hasta yakınının, hastalıkla mücadele sürecinde yaşadıklarını sanat aracılığıyla ifade edebilecekleri bir platform yaratmayı hedefliyor. Yarışma ayrıca, diyabet hastalarının kendi aralarındaki iletişimini de güçlendirerek hastalıkla mücadele yolunda yalnız olmadıklarını da hatırlatıyor. Türkiye’de de üç yıldır, Lilly Türkiye, Türkiye Diyabet Vakfı, Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği ve Diyabetle Yaşam Derneği işbirliğiyle düzenlenen yarışmaya bugüne kadar 750 diyabet hastası ve hasta yakını katıldı.

Kompozisyon, şiir, fotoğraf, resim ve müzik alanlarında düzenlenen yarışmanın Türkiye değerlendirmesini yazar Yaşar Kemal, ressam Mehmet Güleryüz, fotoğraf sanatçısı Ara Güler, Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hülya Günöz’den oluşan jüri yaptı. Yarışmaya katılan tüm eserler, dünyadaki benzerleri ile birlikte, yarışmanın ana web sitesinden kamuoyuna duyurulurken, dereceye girenlere de farklı ödüller verildi.

“Diyabet’i Yaşıyoruz” yarışmasının hayata geçirilmesine önayak olan proje ortaklarından Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, törende yaptığı konuşmada bu yarışmanın dünyada ve Türkiye’de diyabet hastalığı bilinirliğinin artırılmasına önemli bir katkısı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Dünyada her yıl 7 milyon kişi diyabet hastalığına yakalanıyor. Araştırmalar diyabet hastalarının en az yüzde 50’sinin hastalığının farkında olmadığını, bazı ülkelerde ise bu rakamın yüzde 80’e ulaştığını gösteriyor. Bu nedenle dünyada ve ülkemizde diyabet hastalığı ve bakımını geliştirmeyi ilke edinmiş kuruluşlar olarak bu projeyi hayata geçirmek için biraraya geldik.”

Ödül töreninde konuşan Lilly İlaç Genel Müdürü Kadir Tepebaşı da, 87 yıl önce ilk ticari insülini satışa sunan şirket olarak her zaman tek bir hedefleri olduğunu ve diyabet hastalarına her açıdan en iyi desteği vermeyi istediklerini vurguladı. Tepebaşı, “Lilly olarak diyabetin hayat boyu süren bir yolculuk olduğunu, her bir diyabetlinin de bu yolculukta kendine ait bir hikayesi bulunduğunu biliyoruz. Bizim en temel hedefimiz, sizlerle bu yolculukta bir tür ‘duygu yoldaşlığı’ yapmaktı. Diyabet’i Yaşıyoruz projesi, tam da bu amacı taşıyan bir proje oldu bizim için” dedi.

Türkiye’de dört yıldır devam eden “Diyabet’i Yaşıyoruz” yarışması kapsamında 14 ilde toplam 18 atölye çalışması gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 750 eserin katıldığı yarışmanın, 2008 yılı uluslararası değerlendirmesinde Türkiye’den iki eser, fotoğraf dalında üçüncülük, şiir dalında ise ikincilik ödülü aldı.

Dünya çapında 2007 yılından bu yana düzenlenen “Diyabet’i Yaşıyoruz” yarışması, Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), Uluslararası Pediatrik ve Adolesan Diyabet Derneği (ISPAD) ve Eli Lilly and Company’nin ortaklığıyla hayata geçiriliyor. Yarışma kapsamında katılımcılara diyabetin küresel sembolü olan “mavi halkalı” yaka iğnesi veriliyor. Dağıtılan her iğne setinden bir dolar, Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun 18 gelişmekte olan ülkedeki 1100’den fazla çocuk için yaşam kurtaran diyabet ilaç ve malzemesi sağlayan “Bir Çocuğa Hayat Programı”na bağışlanıyor.

Türkiye’de diyabet hastalığı

Türkiye’de son yıllarda diyabet ile ilgili yapılan çalışmalar, diyabetlilerin tutum ve davranışlarını anlamaya ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik son derece faydalı veriler sunmakta. Ancak sonuçlar, ülkemizde diyabet konusundaki farkındalığın halen çok düşük olduğunu ortaya koymakta. Diyabet alanında bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırma 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Diyabet Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman başkanlığındaki ekip tarafından, 24.788 katılımcıyla gerçekleştirilen “Türkiye Diyabet Epidemiyolojisi Çalışması (TURDEP)”. Bu çalışmayla Türkiye’de ilk kez diyabetin görülme sıklığı ve bölgesel farklar incelendi. Araştırma Türkiye’de diyabet hastası sayısının nüfusun yüzde 7.2’si oranında olduğunu, “glukoz tolerans bozukluğu’ yani gizli şeker hastası oranının ise yüzde 6.9 olduğunu ortaya koydu.

Araştırmanın sonuçlarına göre obezite ve hipertansiyon hastaları ile ailelerinde diyabet hastalığı görülen kişilerin diyabet için risk altında oldukları belirlendi. Bununla birlikte, eğitimin diyabetin belirlenmesi için önemli bir faktör olduğu ortaya kondu. Sonuçlar özellikle halkın farkındalığının artırılması ve böylelikle Akdeniz tarzı beslenme, fiziksel aktivite ve kilo verme gibi konulara verilmesi gereken önemi vurguladı. TURDEP Araştırması’nın 2010 yılında tekrarlanması planlandı.

Türkiye’de tedavi altındaki erişkin diyabetlilerde glisemik kontrol düzeyinin saptanması amacıyla yapılan ve 2358 diyabetlinin katıldığı DIKONT Araştırması’nda ise, ülkemizdeki mevcut diyabet bakım standartlarının düzeltilmesi gerekliliği ortaya kondu. Araştırmada ayrıca katılımcıların yaklaşık yüzde 83’ünün aşırı kilolu olduğu göz önüne alındığında, şişmanlığın diyabetliler için önemli bir problem ve risk faktörü olduğu belirlendi.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın