Doç. Dr. Kriton Dinçmen: “Hayatımda rastladığım herkese teşekkür ederim”

Kas 03 2008 Published by under 3. Sayı

Doç Dr. Kriton Dinçmen ölümünden sonra yayımlanmak üzere yazdığı teşekkür ilanını bu sözlerle bitiriyordu. 27 Ağustos 2008 günü vefat eden Doç. Dr. Dinçmen’in “Teşekkür” başlıklı ilanı 28 Ağustos 2008 günü Cumhuriyet Gazetesi’nde, ailesi, öğrencileri ve geçmişte görev yaptığı İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anabilim Dalı’nın verdiği vefat ilanlarıyla birlikte yayımlandı. Dinçmen, ilanında, dostlarına veda ediyordu.

Doç Dr. Kriton Dinçmen ölümünden sonra yayımlanmak üzere yazdığı teşekkür ilanını bu sözlerle bitiriyordu. 27 Ağustos 2008 günü vefat eden Doç. Dr. Dinçmen’in “Teşekkür” başlıklı ilanı 28 Ağustos 2008 günü Cumhuriyet Gazetesi’nde, ailesi, öğrencileri ve geçmişte görev yaptığı İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anabilim Dalı’nın verdiği vefat ilanlarıyla birlikte yayımlandı. Dinçmen, “Bu teşekkürü sağlığımda yazıyorum” cümlesiyle başlayan ilanında, dostlarına şöyle veda etti: “İki oğlum Ümit ve Başar’la Eskişehir’deki kızım Yasemin’e, sevgili arkadaşım ve doktorum Kocaeli Tıp Fakültesi hocalarından Prof. Dr. Itır Yeğenağa, Prof. Dr. Ahmet Alponat ve beni hayatta tutmak ve acılarımı azaltmak için uğraşan o fakültedeki tüm meslektaşlarım ve sevgili hocalarıma, benim güçlüklerime göğüs geren sevgili Reyhan’a ve hayatımda rastladığım herkese teşekkür ederim.”

Heybeliada’da 1924 yılında doğan Kriton Dinçmen, 1948 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri ve Nöroloji Klinikleri’nde ihtisasını tamamlayan Psikiyatri Doçenti Dr. Kriton Dinçmen, aynı Fakülte’nin Psikiyatri Kliniği başasistanlığına tayin oldu ve başasistanlığı sırasında elde ettiği bir burs ile 1961′de Amerika’ya giderek New Jersey, Long Branch, Monmouth Medical Center’de Dinamik Psikiyatri sahasında çalıştı. Ondan sonra sırası ile, Maryland’da Crownsville State Hospital ve keza Maryland, Baltimore’da The Johns Hopkins Hospital’in Psychosomatic Medicine Department’inde servis şefi, araştırıcı ve ‘visiting psychiatrist’ unvanları ile çalışmalarda bulundu. Bu süre içinde Disease of the Nervous System, International Journal of Neuropsychiatry gibi Amerika’nın en ciddi tıp dergilerinde birçok çalışma ve makale yayımladı, yayınlarının birkaçı Excerpta Medica ve Digest of Neurology and Psychiatry gibi Dünya Nöropsikiyatrisinin en titiz dergilerinde yayınlandı ve pek çok yabancı ve yerli tıp araştırmacısı tarafından atıfta bulunuldu.

1965′te Bakırköy Akıl Hastanesi’nde çalışmaya başlayan Dr. Kriton Dinçmen 1972′de Amerika, Missouri, St. Louis’deki Missouri Institute of Psychiatry’den davet edilerek araştırma danışmanı unvanı ile bir müddet için oradaki araştırma ve yayınlara katıldı. Bakırköy Akıl Hastanesi’nde klinik şefi olarak uzun süre çalışan Dr. Kriton Dinçmen, 1982-1994 yılları arasında Adli Tıp Kurumu Psikiyatri İhtisas Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu; 1990-1998 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2001 yılına kadar Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Adli Psikiyatri derslerini sürdürdü. Dr. Kriton Dinçmen’in ulusal ve uluslararası tıbbi kongre ve dergilerde yayımlanmış birçok çalışma ve yazısının yanı sıra ‘Psikiyatri El Kitabı’, ‘Psikosomatik Hekimlik’, ‘Deskriptiv ve Dinamik Psikiyatri’, ‘Nöroloji El Kitabı’, ‘Adli Psikiyatri’, ‘Psikiyatri/Psikosomatik Tıp’ isimli kitapları ve ‘Existentialist Psikiyatri Üzerine Dört Makale’ ile ‘Psychiatria ve Mythos’ isimli tıbbî monografileri yayımlandı.

Dr. Dinçmen, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Anabilim Dalı’nca yayımlanmış ‘Son Yüz Elli Yıldaki Tıbbi Gelişmeler’ adlı eserin psikiyatri bölümünün Türkiye kısmında adı geçen 5-6 hekimden biri olduğu gibi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nın son yayımlamış bulunduğu 6 ciltlik ‘Adli Tıp’ kitabının Adli Psikiyatri bölümünde de Türkiye’de adli psikiyatrinin kurucusu olarak tanımlandı.

Edebiyat ile de ilgilenen Dr. Kriton Dinçmen’in ‘Benimle Son Defa Dans Eder misiniz?’, ‘Symphonia Kakophonica’, ‘Hüzünlü İntermezzo’, ‘Hiçliğe Övgü’ isimli öykü kitapları; ‘Hiçlikte Randevu’ isimli bir romanı; ‘Heybeliada’da Tanrı ve Adam’ ve ‘Utopia’ya Topos Ararken’ adlı felsefe yazıları; ‘İnsan Dizeleri’ ve ‘Utopya’ya Çağrı’ isimli şiir kitapları bulunmakta. Yunanca, İngilizce ve Fransızca’dan çevirdiği ‘Ölüler Bekler’, ‘Ahilya’nın Nişanlısı’, ‘Ankaralı Dört Hanım’, ‘Benzersiz Mevlana’, ‘Hayat Mezarda’, ‘Melina’nın yaşam öyküsü’ isimli altı roman, ‘Sappho’nun Şiirleri’ ile Elitis’in ‘Övgüler Olsun Sana’ isimli şiir kitapları; ‘Lokantamızda Prens ve Prensesler Daima Taze ve Bol Masal Sosu ile Sunulur’ isimli öykü kitabı ve Halil Cibran’ın ‘Deli’ isimli felsefi denemeleri yayımlandı. Ayrıca ‘Şehir Düştü’, ‘Romanos Diogenis’, ‘Haçlı Seferleri’ adlı üç tarihî eser ile Trabzon Bizans İmparatorluğu’nun fethiyle ilgili Fransızca bir romandan alınan bilgilerin eklenmesiyle oluşturulmuş ve İslam-Türk dünyası ile Hıristiyan-Bizans dünyası arasındaki siyasi, sosyal ve askeri ilişkileri irdeleyen çevirileri bir ‘Dörtleme’ halinde okura sunulmuştur. Dr. Kriton Dinçmen, Feridun Andaç tarafından hazırlanıp 2000 yılında Can Yayınlarınca yayımlanan ‘Edebiyatımızın Yol Haritası’ ve 2001 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından hazırlanıp yayımlanan ‘Tanzimat’tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi’ adlı ansiklopedilere kabul edilmiş bulunmaktadır.

Kriton Dinçmen, bedenini anatomi çalışmaları için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı’na bağışladı.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın