İş dünyası Oscarları sahiplerini buldu

Eki 16 2010 Published by under 8. Sayı

sanofi-aventis iki dalda ödül aldı

Kendisi de ödül alan AkademiKA Ödüllerinde bu yıl İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi birincilik ödülünü alırken Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinciliğe, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise üçüncülüğe layık görüldü.

sanofi aventis’in klinik çalışma yapan bilim adamlarına eğitim vermek üzere düzenlediği AkademiKA Programı, küresel anlamda tek iletişim ve pazarlama ödülü olan “Stevie Awards” tarafından iki dalda ödüllendirildi. sanofi-aventis Türkiye tarafından uygulanan yurtdışına da ihraç edilen program,  “En iyi yeni ürün” ve “En iyi kurumsal imaj etkinliği” dallarında ödüle layık görüldü. sanofi-aventis’in klinik araştırmaları desteklemek amacıyla Türkiye’de başlattığı AkademiKA, “Klinik Araştırmalarda Doğru Uygulama Esasları Paylaşım Programı” başarılı sonuçları nedeniyle yurtdışında da uygulanıyor. Eğitim programı kapsamında sanofi-aventis aynı zamanda araştırmacı ekipleri ödüllendiriyor. AkademiKA Eğitim Programı yetkilileri iş dünyasının Oscar ödülü olarak görülen Stevie Awards “En iyi yeni ürün” dalında madalya ve “En iyi kurumsal imaj etkinliği” kategorisinde de Altın Heykeli almaya hak kazandı. Sanofi-aventis Medikal Direktörü Dr. Edibe Taylan, ödüllendirilen eğitim programı hakkında şöyle konuştu: “sanofi-aventis, tüm insanların yaşamını iyileştirmek için tedavi çözümleri keşfedip geliştirirken aynı zamanda bu alanda araştırma yapan bilim insanlarını da destekliyor. Türkiye’de başlattığımız program Dubai eğitimi ile yurtdışına da açıldı. 21 program ile  bugüne kadar 1000 sağlık profesyoneline ulaşan  AkademiKA, başarısı sonucu gelen talepler karşısında 2008 yılında kapılarını yabancı araştırıcılara da açmıştır. AkademiKA International ismiyle anılan bu uluslararası uygulama, 2010 yılında Dubai’de gerçekleştirilmiştir.”

Stevie Ödülleri tüm dünyada kurum ve kişilerin başarılarını ve pozitif katkılarını ödüllendirmek ve kamuoyu tanınırlığını sağlamak üzere 2003 yılından beri tüm dünyada uygulanıyor.

II. AkademiKA ödülleri sahiplerini buldu

sanofi-aventis tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen AkademiKA Ödülleri, Türkiye’de klinik araştırmalar alanında öncü ve yenilikçilikleriyle öne çıkan “En İyi Klinik Araştırma Ekipleri”ni ödüllendirdi.  2005-2009 yılları arasında yürüttükleri klinik araştırmalar ile gerçekleştirdikleri özel uygulamalar çerçevesinde değerlendirilen araştırma ekipleri içinde; İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Reşat Özaras ve ekibi 20 bin TL’lik birincilik ödülüne layık görüldü. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Dilek Ural ve ekibi 15.000 TL’lik ikincilik ödülünü kazanırken; Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Prof. Dr. Aytekin Oğuz ve ekibi 10.000, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Tuncay Göksel ve ekibi ile Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç Dr. Hakan Özhan ve ekibi 5.000 TL’lik teşvik ödüllerine layık görüldü.

Üniversite, eğitim-araştırma ve devlet Hastanelerinden 22 klinik araştırma ekibinin başvurduğu AkademiKA Ödülleri’ni değerlendirmek için bir araya gelen Seçici Kurul’da; Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hanefi Özbek ve Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Klinik İlaç Araştırmaları ve İlaç Güvenliği Daire Başkanı Dr. Ecz. Hilal İlbars, araştırıcı bakış açısını temsilen Prof. Dr. Murat Akova, Türkiye Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. Emin Kansu, Klinik Araştırmalar Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamdi Akan, etik kurul bakış açısını temsilen Prof. Dr. İsmail Hakkı Ayhan, ve sanofi-aventis Medikal Direktörü Dr. Edibe Taylan yer aldı. Seçici Kurul, 2005-2009 yılları arasında yürüttükleri klinik araştırmalar ile gerçekleştirdikleri özel uygulamalar çerçevesindeki faaliyetlerine göre 5 klinik araştırma ekibini ödüle layık gördü.

AkademiKA, Türkiye’de araştırma yapan hekim ve bu araştırmalarda görev alan sağlık profesyonellerine yönelik bir eğitim programı. İçeriği, klinik araştırmalarla ilgili ulusal ve uluslararası etik ve bilimsel kuralları ve veri toplama, raporlama ve analiz etmek ile ilgili gerekli bilgileri kapsamakta. Program, Türk akademisyenlerden oluşan AkademiKA Yönlendirici Kurulu ve sanofi-aventis Türkiye işbirliği ile oluşturulmakta ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı, Avrupa Sürekli Tıp Eğitimi Akreditasyon Konseyi (European Accreditation Council for Continuing Medical Education/EACCME) tarafından akredite bir program. 2003 yılından bu yana yılda 3 kez 2 günlük eğitimler şeklinde gerçekleştirilmekte. 21 program ile bugüne kadar 1000 sağlık profesyoneline ulaşan AkademiKA, başarısı sonucu gelen talepler karşısında 2008 yılında kapılarını yabancı araştırıcılara da açtı. AkademiKA International ismiyle anılan bu uluslararası uygulama, 2010 yılında Dubai’de gerçekleştirildi.  <<

Kuduzdan korunma yolları tartışıldı

Kuduz hastalığı halen Asya ve Afrika olmak üzere, enzootik bölgelerde yaşayan 3.3 milyar kişi için ciddi bir risk oluşturuyor. Buna karşılık Asya’da her 20 vakadan yalnızca biri, Afrika’da ise 160’dan fazla vakadan yalnızca biri bildiriliyor. Kuduz öncelikle düşük gelirli grupları etkiliyor, Hindistan’da hayvan ısırmasıyla kuduz bulaşanların yüzde 75’i yoksul ya da düşük gelirli kesimden. Hastalığa karşı alınan önlemler konusunda bilgi veren Betty Dodet, sorunun Orta Doğu ve Doğu Avrupa’dan uzmanların katılımlarıyla değerlendirildiğini ve bölgesel bir ağ oluşturulmasına karar verildiğini bildirdi. MEEREB (Middle East and Eastern Europe Rabies Expert Bureau) daha önceden Afrika’da 14 ülkenin de bulunduğu birliği takiben oluşturuldu ve ilk buluşma İstanbul’da gerçekleştirildi. Dodet, her yıl Asya’da 30.000 kişinin kuduz nedeniyle hayatını kaybettiğini, Orta Doğu ve Doğu Avrupa’da durumun eskisi kadar kötü olmadığını söyledi. Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gaye Usluer ise kuduzun zoonotik bir enfeksiyon olduğunu ve yüksek endemisite gösteren ülkelerde yaklaşık 3 milyar kişinin yaşadığını, buna karşılık aşılamanın yüzde yüz koruyucu olduğunu söyledi.

Kuduz hastalığının önlenmesinde aşılama özel bir öneme sahip. Tayland ve Güney Asya ülkelerinde yapılan çalışmalarda bulaşma öncesi aşılamanın bebeklere bile uygulamaya elverişli, güvenli ve etkili olduğu gösterildi. Latin Amerika, Sahra Altı Afrika ve Asya’da köpeklerin, toplam köpek nüfusunun yüzde 70’ini kapsayacak şekilde aşılanmasının köpek ve insan kuduzunu belirgin derecede azalttığı gösterildi. Aşılama çalışmaları içerisinde sanofi-pasteur’ün özel bir yeri bulunmakta. Yüz ülkede 20 milyondan kişi sanofi-pasteur’ün aşılarıyla tedavi edildi. Şirket, Dünya Kuduz Günü, Kuduzun Önlenmesi İttifakı Grubu, Asya Kuduz Vakfı, Asya Kuduz Uzmanları Bürosu ve Orta Doğu ve Doğu Avrupa Kuduz Uzmanları Bürosu’nun önde gelen destekçileri arasında yer almakta.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın