Merck ve Schering Plough birleşti

Ara 22 2009 Published by under 7. Sayı

ABD’nin iki önemli ilaç firması olan Merck Co., Inc. ve Schering Plough birleşme sürecini tamamladı. Yaklaşık 42 milyar Amerikan Doları değerinde yeni şirket oluşmasına imkân veren birleşme aynı zamanda MSD’nin dünyanın en büyük ikinci ilaç firması olmasını da sağladı. Merck Co., Inc. ve Schering Plough birleşmesinin tamamlanması ile Amerika’da Merck, Avrupa’da MSD ismi ile çalışmalarını sürdürecek olan yeni şirket küresel planlarını açıkladı. 

Birleşme ile MSD dünyanın en büyük ikinci ilaç firması konumuna geldi. Merck çatısı altında oluşturulan ve yaklaşık 42 milyar dolar değerinde olan birleşik şirketin yüzde 68’ine Merck Co., Inc. hissedarları, geriye kalan yüzde 32’lik hisseye ise Schering–Plough hissedarları sahip olurken, hissedarların her Schering–Plough hissesi için 10,50 Amerikan Doları’nın yanı sıra 0.5767 Merck hissesi alabilecekleri duyuruldu. 2009 – 2013 yılları arasında hisse başına kar büyümesinde yüksek bir tek haneli yıllık büyüme oranı hedeflediğini duyuran yeni Merck’in,  işlem tamamlama sırasında yaklaşık 8 milyar dolar nakit ve yatırımlar ile güçlü bir bilançoya sahip olacağı belirtildi. Merck işlemin 2010 yılında bir ölçüde karlı olması ve şirketin serbest nakit akışının 2013 yılında yaklaşık 15 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Yeni Merck ayrıca 2011 sonrasında birleşik şirketin tüm alanlarından gelmesi beklenen yıllık 3,5 milyar Amerikan Doları tutarında marjinal maliyet tasarrufu gerçekleştirmeyi de hedefliyor.

Birleşme yeni ve güçlü ürünler getirdi

Yeni MSD, dünyada, reçeteli ilaçlar, aşılar, tüketicilere yönelik sağlık ürünleri ve hayvan sağlığı ürünlerini içeren geniş bir portföye sahip, ilaç araştırma ve geliştirmesine yatırım yapmaya devam eden lider konumda küresel bir firma olacak. Genişleyen ürün portföyü ile insanların hayatlarında fark yaratacak daha güçlü ve daha donanımlı bir yapı ile yoluna devam edecek olan yeni MSD, alerji, aşılar, dermatoloji, diyabet, osteoporoz, oftalmoloji, enfeksiyon hastalıkları, hepatoloji, immünoloji, hiperlipidemi, hipertansiyon, solunum yolu hastalıkları, merkezi sinir sistemi (anestezi, nöroloji, psikiyatri), kadın sağlığı (fertilite ve jinekoloji), onkoloji ve hayvan sağlığı ürünleri dahil geniş bir yelpazede güçlü ürünlerle hekimlere ve hastalara hizmet vermeye devam edecek.

Birleşmenin, MSD’nin faaliyet gösterdiği reçeteli ilaçlar, aşılar, hayvan sağlığı ve tüketici sağlık ürünleri alanlarındaki lider konumunu güçlendirdiğini söyleyen Merck Co., Inc. CEO’su Richard T. Clark, kritik tedavi kategorilerini kapsayan güçlü bir ürün hattına sahip olduklarını belirtti. Her iki şirketteki bilim adamlarının yetenek ve fedakârlığı sayesinde, yeni MSD’nin hastalara yeni ilaçlar sunma kabiliyetlerini büyük ölçüde artıracağını söyleyen Clark, “Entegrasyon ekiplerimiz, müşterilerimiz ve çalışanlarımız için sorunsuz bir geçiş sağlamak üzere tasarladıkları detaylı planlar ile güçlü bir başlangıç yapmamıza katkı sağladı” dedi.

Yeni Genel Müdür Muhittin Bilgütay

Birleşme sürecinin tamamlanması ile MSD Türkiye’nin yeni Genel Müdürü, sektörün deneyimli ismi, AİFD Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Bilgütay oldu. Birleşme ile ilgili detayları MSD Türkiye çalışanları ile paylaşmak için Türkiye’ye gelen ve çalışanlara hitaben bir sunum gerçekleştiren MSD Doğu Avrupa ve Ortadoğu Afrika Başkanı Marc Princen, MSD Türkiye’nin, çalışmalarını, birleşmeden önce olduğu gibi başarı ile sürdüreceğini dile getirdi.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın