Prof. Dr. Çetin Özek’i kaybettik

Tem 08 2008 Published by under 2. Sayı

Türkiye’nin en tanınmış ceza hukukçularından Prof. Dr. Çetin Özek, 74 yaşında yaşama veda etti. 1999’a kadar İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapan Prof. Özek, ceza avukatlığının yanı sıra demokrasi için verdiği siyasi mücadeleyle de tanınıyordu.

Türkiye’nin en tanınmış ceza hukukçularından Prof. Dr. Çetin Özek, 74 yaşında yaşama veda etti. 1999’a kadar İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapan Prof. Özek, ceza avukatlığının yanı sıra demokrasi için verdiği siyasi mücadeleyle de tanınıyordu.

Prof. Dr. Çetin Özek için İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen törende konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Erhan Güzel, Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük bilim adamlarından biri olan Prof. Dr. Özek’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, Özek gibi bir bilim adamı ve sanatsevere sahip olmanın büyük bir gurur ve mutluluk vesilesi olduğunu kaydetti. Özek ile tanışmadığını, ancak hukukçuluğunu yakından bilenlerin “O bir hukuk virtüözüdür” dediklerini öğrendiğini dile getiren Güzel, “Özek’in özgürlükler alanında yaktığı meşaleyi öğretim üyeleri ve öğrencileri olarak daha da ilerilere taşıyacağımızdan sayın hocamızın emin olmasını ve huzur içinde yatmasını diliyorum” dedi.

Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Günseli Gelgel de üzüntüsünü anlatmaya hiçbir kelimenin yetmediğini belirterek, “Hukuk Fakültesi’ne giren her öğrencinin merak, bir o kadar da kaygı ile beklediği ceza hukuku dersini kendisine has üslubuyla anlatan Çetin Özek hocanın öğrencisi olmak büyük bir ödül olsa gerek. Ben bu ödüle sahip olanlardanım” diye konuştu.

Prof. Çetin Özek, 1934 yılında Çorum’da doğdu. 1952’de Pertevniyal Lisesi’ni, 1956’da İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Ardından İstanbul Hukuk Fakültesi’nde Ceza ve Ceza Usül Hukuku Kürsüsü’nde asistan oldu. 1961’de “Türkiye’de laiklik” konulu teziyle Kamu Hukuku dalında doktorasını verdi. Çetin Özek, İtalyan Hükümeti’nin bursuyla 1962-1964 arasında Roma Üniversitesi’ne bağlı Scuola di Perfezionamento di Diritto Penale’ye kaydoldu. 1965’te Ceza ve Ceza Usül Hukuku doçenti olan Özek, 1969-1970 yılları arasında da İngiltere’de bilimsel çalışmalar yaptı. 12 Mart döneminde üniversiteden çıkarıldı. Daha sonra Danıştay kararıyla üniversiteye döndü, 1978’de profesör oldu. 1983’te YÖK uygulamasının başlaması nedeniyle emekliliğini istedi. Hürriyet, Milliyet ve Günaydın gazetelerinin hukuk müşavirliğini yaptığı uzun yıllar boyunca basın yasalarıyla uğraştı. Akademiye tekrar dönen Özek, 2001 yılında yaş haddinden İstanbul Üniversitesi’nden emekli oldu. Prof. Çetin Özek, bilimsel çalışmalarını özellikle “Siyasi suçlar”, “Basın hukuku”, “İnsan hakları” ve “Ceza hukuku” konularında yoğunlaştırdı. Özek’in bilimsel dergilerde ve gazetelerde yayınlanan çok sayıda yazıları dışında başlıca kitaplarından bazıları şunlar: “Türkiye’de Laiklik”, “Siyasi İktidar Düzeni ve Fonksiyonu Aleyhine Cürümler”, “Devlet Başkanına Karşı İşlenen Suçlar”, “Devlete Karşı Suçlar”, “Basın Suçlarında Ceza Sorumluluğu”, “141-142″, “Türkiye’de Gerici Akımlar”, “Devlet ve Din”, “Türk Basın Hukuku”, “Ceza Hukuku Özel Bölüm”, “Basın Özgürlüğünden Bilgilenme Hakkına.”

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın