Türkan Hoca’nın ardından…

Eyl 05 2009 Published by under 6. Sayı

Dr. Faik Çelik İstanbul Üniversitesi

Sanırım 70’li yılların başıydı, fakültede yoğun siyasi hareketlilik ile birlikte bizlerin öğrenci olarak heyecanlı hareketliliğimiz birbirinin içine girmişti. Türkan Hoca’mızı ilk kez o sıralarda görmüştüm, kısa siyah saçları ve incecik vücudu, aydınlık güler yüzü ile hemen dikkat çekiyordu, güzel, alımlı bir kadındı.

Yüzünde saklamaya çalışmadığı ancak hissedilen bir hüzün vardı. Daha sonra dermatoloji stajında tekrar karşılaşmıştım, sanki değişmemiş daha da güzelleşmişti. Biz 77’liler can güvenliğimiz olmadığı için yeminsiz ve törensiz fakülteyi bitirdiğimizde bizleri teselli eden bir Nuran Hocamız, bir Hayrunisa Hocamız ve bir Türkan Hocamız vardı.

Daha sonra kendisini Lepra Hastanesi’nde bir kez daha gördüm, aynı duruşuyla koşuşturan bir bilim insanı… Yıllar geçti son gördüğümde ise İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’ndeki kendisi gibi yorgun onkolojinin hasta odasında yatakta idi. Kırmızı ruju, ve bu ruj ile uyumlu bandanası, asit ile dolu karnını bizler üzülmeyelim diye pikenin altına saklayan ve o zarif ellerini üstünden kaldırdığında şişliği belli olan vücudu ile yatakta yatan ama “düşmana inat bir gün daha yaşıyorum” bakışı ile bizlere teşekkür eden Türkan Hocam.

Yüzündeki ilk gün gördüğüm hüzün aynen duruyordu, yıllar bu hüznü silememişti. Aslında gülüşünde, inatçı konuşmasında, hatta kahkasında bile o tatlı hüznü hep vardı. Kendisine İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü olarak Rektör Yardımcıları ve Genel Sekreterimizle birlikte geçmiş olsun ziyaretinde bulunmuş, yanında olduğumuzu ifade etmiştik.

Türkan Saylan bir semboldür, Atatürkçülük adına Atatürk’ü yanlış yorumlayanlara ve yanlış davrananlara, demokrasinin erdemini her fırsatta hatırlatan, “ne şeriat ne darbe” söylemiyle, Atatürkçülüğün sembolüdür.

Düşüncelerini şiddet ve kaba kuvvetle savunan ve kabul ettirmeye çalışanlara karşı duruşuyla insancıllığın ve düşünce özgürlüğünün sembolüdür. Ölüme yaklaştığı son günlerde uğradığı haksızlıklara ve iftiralara karşı bedeninin tükenmekte olan enerjisini son ana kadar kullanarak direnen, haksızlık ve iftiralara karşı direnişin sembolüdür.

Eğitim için devletin yapamadığını yapan, binlerce fakir ve kısıtlı olanaklar içindeki genç kızımızı karları delerek aydınlık gökyüzüyle buluşturan, okutan, eğitimin sembolüdür.

Onuncu Yıl Marşı’nı olur olmaz çalıp zıplamak yerine 35.000 burslu kız öğrencinin 100.000 e çıkarılmasını, her köye bir okul, her ilçeye bir kız yurdu yapılmasını vasiyet eden bir çağdaş yaşam sembolüdür. Mitinglerde kendisini konuşturmayanlar ve cenazesine gelmeyen devlet temsilcilerine hatta her kesime ölümüyle gerçek insan sevgisini, olgunluğu, kadirbilirliği, yurt sevgisini gösteren bir ideal, bir ülkü sembolüdür.

Türkan Saylan tam da hocası Prof. Dr. Sadi Irmak’ın tanımladığı gibi “bağımsızlığın, özgürlüğün, çağdaşlaşmanın, sosyal adaletin, ülke bütünlüğünün, som, mutlu bir vatandaşlık ülküsünün, barışık bir dünya düzeninin sembolü olan Atatürkçülüğün”* örnek bir Cumhuriyet kadınıydı.

Bizler sana minnettarız güzel Hocam.

 * Atatürk’ten Anılar. Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak, Güven Matbaası, 1978, Ankara

 Not: Bu yazı daha önce Sağlığın Sesi’nde yayınlanmıştır.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın