Vodafone sponsorluğundaki Troya gösterisi Kahire’yi büyüledi

Eyl 02 2009 Published by under 6. Sayı

Vodafone sponsorluğunda Gize Piramitleri ve Sfenks’in önünde gerçekleştirilen Troya gösterisi büyük beğeni topladı. Troya performansını seyredenler, olasılıkla Mustafa Erdoğan ve ekibinin başarısı konusunda detaylı bilgi sahibidirler. İnsanlık tarihinin en eski ve en iyi bilinen öyküsünün bu çağdaş yorumunda Anadolu Ateşi’nin 120 dansçısı görev aldı. Troya’nın müziklerinde dünya çapında isimler düzenledi. Yücel Arzen’in yaptığı müziklere Prag Flarmoni Orkestrası eşlik etti. 80 kişilik kadrosu ile Troya’ya müzik ve vokal yapan gruba Türkiye’den de alanında uzman 70 müzisyen eşlik etti. Dünyanın en önemli virtüözlerinden Gheorghe Zamfir, Civan Gasparyan ve Vassilis Saleas’ın da Troya’nın müziklerinde imzaları bulunuyor. Işık, Chicago müzikalinin de ışığını yapan Christopher Ash’ya ait. Uçuş sistemlerini “Cirque de Soleil”in uçuş sistemlerini yapan Ted Moore üstlenmiş. Geniş kapsamlı bir tarihsel bir çalışma yapılarak Anadolu Ateşi ekibi, döneme uygun enstrümanları da modelleyerek kayıtlarda kullanmış ve kostümlerini Serdar Başbuğ tarafından tasarlanmış, Bütün bu çalışmalar sırasında projenin tarih danışmanlığını Troya kazılarını da yürüten Arkeolog Doç. Dr. Rüstem Aslan üstlenmiş.

Vodafone’un Troya sponsorluğu 3 yılı kapsamakta, yani 2010 sonuna kadar sürecek. Aslında Vodafone’un sponsorlukları Troya ile sınırlı da kalmıyor. Türkiye’nin gelişimine katkıda bulunmak doğrultusunda sadece ekonomik anlamda değil, farklı eksenlerde (Best of Turkey, Turkish Embassy Concert ve Mimar Sinan kitabı gibi) pek çok etkinlik için çok ciddi destek sağlıyor. Vodafone Milli Eğitim Bakanlığı, AKUT ve AÇEV ile de işbirliği çerçevesinde projeler yürütüyor. 1985 yılında kurulmuş olan bu dünya lideri toplumsal alandaki çalışmalarını Vodafone Grup Vakfı çatısı altındaki Türkiye Vodafone Vakfı bünyesinde sürdürüyor. Mayıs 2007’den bu yana bizzat proje faaliyetlerinin uygulamasına 5 milyon TL kaynak ayırmış, Vakıf, 2009–2010 dönemi için sivil toplum örgütlerinin toplumsal projelerini desteklemek üzere 1,5 milyon TL’nin üzerinde destek vermekte.

Troya ve Vodafone’un işbirliğinin etkileri ise rakamsal olarak ifade edilemeyecek kadar derin oldu. Zira Kahire’de, Piramitlerin dizi dibinde Türkiye’nin Troya gibi olağanüstü bir gösteriyi sergilemesi rakamlarla ifade edilemeyecek bir etki yaratmakta. Gösteriyi izlemeye gelenler olasılıkla Mısır’a yön veren kesimden oluşmakta. Gösteriyi sonuna kadar büyük bir heyecanla izlemekle kalmadılar, sonunda ekiple tanışabilmek ve hiç değilse birlikte bir fotoğraf çektirebilmek için de ellerinden geleni artlarına koymadılar. Bu anlamda bakıldığında Troya Türkiyenin tanıtımına da olağanüstü bir katkıda bulundu, Türkiye’nin sözle değil bu tür sanat etkinlikleriyle tanıtımının her şeye bedel olduğunu bir kez daha kanıtladı. Bu nedenle son sözümüz ancak şu olabilir, “Teşekkürler Mustafa Erdoğan ve Troya ekibi; teşekkürler Vodafone Vakfı!”

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın