Zaman ‘dik durmak’ zamanıdır!

Oca 24 2011 Published by under 9. Sayı

Dr. Yavuz Dizdar

Tam Gün Yasası’nın Ocak 2011 sonunda yürürlüğe girmesiyle birlikte Türkiye’nin “kritik” sağlık yükünü kaldıran üniversite hastaneleri ciddi bir darboğaza sürüklenecek. “Özel muayene” olarak adlandırılan uygulamanın da sonlandırılmasıyla üniversite hastanelerinin “dönmelerini” sağlayan gelirleri ortadan kalkacak. Üniversite hocalarının en iyi, en başarılı kesimi ya görevini tamamen bırakıp özel hastanelere geçecek ya da kırılıp, kuruyup, çekilecek.

Oysa sorun doğrudan bir “deniz çekilmesi”dir! Çapa ve Cerrahpaşa müstesna, kurulan “moderen” hastanelere isten-diği kadar “robotik cerrahi sistemi, nokta atışlı kanser tedavisi cihazları vs.” yerleştirilsin. Bu kategorize edici tıp emperyalizmine karşı iyi eğitimli doktorlar olmadığı sürece, kumdan kaleler gibidir o hastaneler. Deniz çekilmesi olduğunda ve iyi eğitimliler Tam Gün’le kurutulursa, susuz kalan kumdan kaleler, dağılır gider birer birer. İşte o dağılan kum en büyük medeniyetlerin bile üstünü örter.

Çünkü sorun bir TUS tufanıdır! Tıp eğitiminin dibe oturduğu ortamda, Çapa ve Cerrahpaşa hâlâ istisna, diploma, yayın sayısı, kongre katılımı ve “zorlanmış titirler”, yaratır daha kalın, kuşe kağıttan akademisyenler. Tufan gelince ve dahası kaçarsa iyi eğitimliler; o kalın kuşe kağıttan “besleme” akademisyenler, “kaçalım” diye katlayıp kayık yapsanız bile birer birer, su çekip batar gider. İşte onlar Yenikapı Batıkları gibidir, çok geçmez çamur da üstlerine çöker.

Ve zaman gureba adına direnme zamanıdır! Çünkü “artık zengini de, mevki sahibi de sadece ve sadece ‘iyi bir hekim’ arayışında”, bu noktada besbelli ki “para sorunu çözmüyor”. Heyhat, ne dalyan ağalar gördüm ben, ne ceylan gibi bacılar; Amerikan tıbbı onları olsa olsa oyalar.

Amiral gemileri Çapa ve Cerrahpaşa’yı “üniversite ve halk adına” korumak zorundayız!

Zaman ‘dik durmak’ zamanıdır…

Dr. Yavuz DİZDAR

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın